.

بایگانی

سبکی به نام چکیده نویسی در سوره نوشت

پنجشنبه, ۱ بهمن ۱۳۹۴، ۰۸:۵۵ ق.ظ

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها

کتابچه سوره ها صرف نظر از کیفیت بالا و پایین متن ها یش و یا دامنه مخاطبی که دارد، یک علم است. علم انتقال از تدبر به یک متن کوتاه یا بلند. کتابچه سوره ها یاد می دهند که با حاصل کردن تیترهای درست و دقیق می توان یک متن را به صورت محتوایی و شکلی جهت داد. یاد می دهند که برای ارزیابی یک متن حداقل دو چیز باید مورد توجه قرار بگیرد: یکی روش تدبری به کاررفته و دیگری طرح یا سناریوی به کار رفته برای سامان دادن متن. کتابچه سوره ها با متن های تقدیم به یاد می دهند که چگونه تدبر در یک سوره می تواند به مدح و شکر یک شخصیت، پیامبر یا اهل بیت(ع) پرداخت. کتابچه سوره ها با چکیده هایش یاد می دهند که چگونه می توان از زاویه پیامبر سوره، از زاویه قرآن، از زاویه خالق، و نهایتاً از زاویه موعظه و شناخت برای انسان، همه دریافت از یک سوره را در متنی مجتمع کرد. سبک چکیده ها می تواند از نگاه تدبری یک سوره در مورد کسی، چیزی، رشته و شاخه ای اظهار نظر کند. متن زیر با روش چکیده نویسی زاویه تدبری سوره عبس را در خصوص رشته عکاسی تبیین کرده است.

شاید بتوان برای چند رشته دیگر هم از این زاویه متن نوشت. این کار برای کسانی که در ان رشته متمرکز هستند می تواند جذاب باشد.

بسم الله الرحمن الرحیم


همیشه چشم را نمی توان از قشنگی رنگ و خوش حالتی یا قوت دیدش شناخت؛ گاهی در حالی که چشم داری _و خدا را شکر که زیبا و سالم و نافذ است_ از روی عصای سفیدی که زمین را برای دیدن التماس می­کند، آن را می­شناسی. چشم، وقتی پا می شود، دوست داشتنی تر و شناختنی تر است. به چشمی که پا می­شود می­گویند: «سعی و خشیت دارد» سعی و خشیت رنگ و حالت و سلامت چشم است برای بنده خدا؛ و تو که دوربین به دست می­گیری، انگار چشمت، همه حقیقت ها و پاکی هار ا التماس می­کند. دوربین که به دست می­گیری، ترکیب چشمانت با صفحه صورتت ترکیبی متواضع­تر و گشاده تر است.

قاب دوربین قاب ارزش است تو از چیزی عکس می گیری که ارزش دیددن دارد. و از پشت این قاب چقدر زیادتر می شوند چیزهایی که ارزشمندند. چشمت نفیس می­بیند و دیدنی­ها و شنیدنی­ها را نفیس ثبت می­کند.

دوربین که به دست می­گیری شاکر تری برای خدایی که هرگز فراموشت نکرد!

دوربین که به دست می­گیری ذائقه­ات شکوفا می­شود و طعم حقیقت بر جانت می­نشیند. حقیقتی که سفره­ای گسترده و بی دریغ است؛ «متاعا لکم و لانعامکم»

دوربین که به دست می­گیری حقیقت رابطه ها را بهتر می­فهمی؛ پیوستگی و ناپیوستگی کسانی که به واسطه ذکر، حقیقتاً متصل به یکدیگرند، یا کسانی که کنارهم بودنشان فرار از یکدیگر است. عالَم از پشت دوربین، قیامت است.

دوربین که به دست می­گیری به بندگان خوب خدا، بیشتر شباهت داری؛ زیباتری!

پ ن: این متن به سفارس سرکار خانم کمار تنظیم شد برای مراسمی که روز شنبه ساعت چهار در محل حوزه هنری برپا کرده اند. مراسم و نمایشگاهی از عکسهای اردوی جهادی سردشت. همان اردویی که تیم عکاسان نیت کردند سوره عبس را سرلوحه کارشان قرار دهند. هرکس توانست بیاید.موافقین ۲ مخالفین ۰ ۹۴/۱۱/۰۱
کاظم رجبعلی

نظرات  (۳)

خیلی جالب بود...با داشتن دوربین، سوره را روایت کردن.
۲۲ بهمن ۹۴ ، ۱۹:۲۳ ف. شریعتمداری
توضیح اولیه متن بسیار بَیّن بود

همچنین تعبیر دقیقی است:

دوربین که به دست می­گیری حقیقت رابطه ها را بهتر می­فهمی؛ پیوستگی و ناپیوستگی کسانی که به واسطه ذکر، حقیقتاً متصل به یکدیگرند، یا کسانی که کنارهم بودنشان فرار از یکدیگر است. عالَم از پشت دوربین، قیامت است.
۲۲ بهمن ۹۴ ، ۱۹:۲۹ ف. شریعتمداری
شما در واقع برای انطباق موضوع عکاسی با سوره مبارکه عبس، واژه نظر و امر به آن در سوره را مدنظر قرار داده و عکاسی را ارتقای مفهومی داده اید تا جایی که بتواند نوعی نظر کردن و ثبت آن باشد.

اگر بخواهیم از این سری متنها با توجه به رشته های دیگر کار کنیم، باید رشته -در واقع موضوع- مورد نظر را تحلیل کنیم که در مقدمات، لوازم یا آثار کدامیک از واژگان این سوره قرار میگیرد.
البته شاید کار سخت شود چون الزاما تمام رشته ها ممکن است به این راحتی ذیل واژگان سوره نگنجند.
اما جالب است که با 114 سوره و تنوع گرایشها و رشته های ادب،هنر و رسانه این کار را کرد و هر
گرایش را به اسمی از اسماء یا واژه ای از واژگان کلیدی سوره ای ربط داد.

منظور اینکه این روش تدبری تر است تا اینکه سرفصلهای آن رشته را بررسی کنیم و سعی کنیم به نوعی با سوره ربط دهیم...

بیشتر تدبر کلمه ای است.
پاسخ:
بسم الله الرحمن الرحیم
ممنون که به این نکته دقت کردید. به هر حال اگر قرار باشد کار ماهیت سندی پیدا کند رعایت ظرافت های بیشتری هم لازم است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی